Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.07.2012 17:04 - Марк Блок, "Кралете чудотворци" - най-сетне на български език!
Автор: mglishev Категория: История   
Прочетен: 5943 Коментари: 0 Гласове:
11

Последна промяна: 29.07.2012 22:33

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image


Марк Блок, Кралете чудотворци. Изследване на свръхестествения характер, приписван на кралската власт предимно във Франция и в Англия. С предговор на Жак Льо Гоф. Превод от френски Валентина Бояджиева.Изд. Агата-А, София, 2011 (2012), 600 с., ц. 32 лв.



След осемдесет и осем години "Les rois thaumaturges"най-сетне излиза у нас. Марк Блок е слабо познат в България: най-вече с посмъртната си книга „Апология на Историята или Занаятът на историка", където набързо, но ясно е изложен методът му на работа. Сега най-сетне разполагаме и с основното произведение на знаменития учен. 
Блок е от най-значимите хуманитаристи на ХХ в., баща на сравнителната история, днес по-популярна като социална антропология. Оригинален и изпълнен с проницателност, трудът му превръща ерудираното изследване на средновековните идеи в истински пътеводител из развитието на политическото богословие на Западна Европа от Средните векове и Новото време. Читателят, който вече познава „Двете тела на Краля" от Канторовиц и е успял да долови цялата сложност на материята или пък е усетил неумолимата религиозна логика на „Императорът и свещеникът" от Дагрон, ще изпита огромно удоволствие от играта с идеи, направлявана от Блок. Удивително е как авторът ни води през почти седемте столетия, през които примитивната вяра в светостта на кралските особи кристализира в отчасти мистично, отчасти медицинско и отчасти патриотично убеждение, че двама от монарсите на западния свят имат божествена власт над конкретна болест. Светостта, наказваща и лекуваща, докосването й – величествено и изцеляващо; от примитивните схващания на древните германи през проимперската теология на V и VI в.,та до кралското чудо от ХIII до XVIII столетие, Марк Блок е наш лоцман в полупознати води, плаването през които не само разрешава, но и поставя проблеми. 

Какъв е произходът и как протича зараждането на вярата в кралското чудо? Дали германските митове, келтските легенди или библейските текстове водят до създаването на лечителския ореол около кралете на Англия и Франция? Къде се появяват за първи път сведенията за изцеления от ръцете на живи владетели, а не от мощите на мъртви светци? Защо само скрофули, а не всички болести? Светец ли е кралят? И защо тъкмо френският и английският крал, а не носителите на далеч по-авторитетни титли – немският император, папата или византийският василевс? А кой може да лекува скрофули с докосване, например, в Аквитания: дали Плантагенетът, пряк сеньор на херцогството, или Капетингът, негов сюзерен за владенията му на континента? Как се отнасят Църквата и университетите към този свещен кралски прерогатив? И кога изчезва чудото? Човек може да открие и още въпроси за себе си при прочита на „Кралете чудотворци". Самият метод на Блок може да бъде от особен интерес за българска публика, свикнала със съвсем различен начин на четене на исторически извори. Коментарът от Льо Гоф, детайлите около писането на книгата и биографията на Марк Блок правят „Кралете чудотворци" нещо повече от исторически труд.

Преводът и апаратът са на добро ниво, но голямото книжно тяло е зле подвързано. Предвид цената, книгата можеше да е в твърди корици. 



Гласувай:
11



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: mglishev
Категория: Лични дневници
Прочетен: 8641133
Постинги: 1097
Коментари: 8098
Гласове: 5672
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Всичко, което може да се намери на български за Толкин
2. Който не чете на руски, губи много. Недолюбвам Русията, но обичам безплатните им онлайн библиотеки.
3. За англите и саксите. На английски
4. Най-забавният начин да се учи староанглийски
5. Азам Али - любимата ми певица.
6. Тук може да се играе викингски шах онлайн :)
7. Форумът на списание Бг-наука - много весело място, пълно е с непризнати гении :)
8. Блогът на Венцислав Каравълчев - прекрасни текстове по църковна история
9. Блогът на Владислав Иванов - средновековна балканска (и не само) история
10. Venetian Red - блог за изкуство. Най-вече история на изкуството и впечатления от изложби
11. "Виртуални строфи" - стихотворения от блогъри
12. На Понтис/Стефан блогчето. Има приятни неща.
13. Страхотен блог на нормален човек с умерено елитарно мислене.
14. Зло куче: мисли, ръмжи, хапе.
15. Още един блог на нормално мислещ, интелигентен човек.
16. "Ъплоуднати постинги за делитване" - най-добре осмяната булгарелска простотия
17. Милен Русков, единственият жив български писател
18. "Целият изгубен свят": блог на chris. Отлични стихотворения. Ей, не е мъртъв българският език!
19. Трънки и блогинки
20. В крак с времето!
21. Средновековна и ренесансова музика онлайн!
22. Блогът на Димитър Атанасов - текстове без фризура
23. Една чудесна приятелка пише там и ми се ще да ми е в блогрола :)
24. Кака Сийка - умен тип, бяга от клишетата