Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.10.2021 16:11 - "Аз и Я", или срещата с гения Олжас Сулейменов...
Автор: dobrodan Категория: История   
Прочетен: 3031 Коментари: 20 Гласове:
12

Последна промяна: 04.11.2021 17:10

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 
https://www.mediafire.com/file/b3a9xzhpo0ans9v/аз+и+я.pdf/file

     Всъщност......с тази книга започнах втория етап от търсенията, след като вече се бях убедил с колко лъжи е пълна човешката история. Има един екземпляр на български език от 2007-ма година, все още се продава за скромните 40 лв в "книжен пазар.нет"......
     Не съм чел превода на издателство "Български писател". Реших да използвам руското издание, исках да съм сигурен в липсата на съкращения и, смея да твърдя, в качеството на превода.
     Олжас е направил немислимото според руското славянско самосъзнание; той не просто е изровил истината за събитията от XII век (т. нар. Киевска Русь, която, както ще се убедите, не е имала нищо общо с държава, съществували са отделни градове-държави, чийто велики князе от нямане на ангажименти са се чудели кой на кого да подлее водичка), но е проследил историята на тюрките до Шумер, а видимо тя е започнала още по-рано :).
     Олжас дава и много отговори за религията и ролята й в човешката цивилизация. Всичко е поднесено сбито, стегнато и изпълнено със смисъл и здрав разум, толкова липсващ на изследователите от всички времена и народи...

      Погледът на поета е това, което му е помогнало да намери истината. Добавям, че родната му двуезичност, композирането на поезия и неистовия му стремеж на търсач нямаше да са достатъчни.
                     Нужно е и пламъчето на гения.......


     Давам и една статия на Владлен Чертинов вместо увод към книгата.


     Путин напразно обиди половците. Половска кръв тече във вените на много руски князе, включително Александър Невски.


 

                              Особено мнение, Владлен Чертинов 09.4.2020 г.


 

     В поредното си обръщение към нацията Путин сравни епидемията от коронавирус с печенегите и половците, които според него измъчвали Русия. Владимир Владимирович явно беше развълнуван. Всъщност много потомци на половци живеят в Русия и днес, а самите те са оставили ярък отпечатък в историята на страната ни. Между другото, с печенегите също не всичко е еднозначно.

                         Основателят на Москва се преобръща в ковчега си

     Потомците на половците са татари, башкири, казахи, узбеки, карачаи, балкари, киргизи, кумици, ногайци. А сред русите имало доста такива. 11 князе от династията на Рюрик са имали съпруги-половчанки! Сред тях е основателят на Москва Юрий Долгоруки. Този брак с Анна, дъщерята на половския хан Аепа, е уреден от баща му Владимир Мономах. От Анна Юрий Долгоруки имал петима сина, които на свой ред станали князе, и две дъщери, които се омъжили за князе и станали княгини. Ако разгледаме възстановения облик на Андрей Боголюбски, син на Долгорукий, ще видим типичен портрет на руски княз от онова време, по-скоро приличащ на номад от степта.

     Другия си син, Владимир, Мономах оженил за внучката на друг половски хан - Тугоркан. Очевидно Мономах (сега руски светец) е знаел какво прави. Самият той имал трета съпруга - половчанка.

     А Тугоркан (той е увековечен в епосите под името Тугарин Змей), от своя страна, се пада тъст на друг велик княз на Киев - Святополк Изяславович.

     Родната баба на Александър Невски, още един руски светец, била половчанка.

     ... Само тези 11 князе Рюриковичи оставили широка диря от руско-половско потомство. Вуйчовците често са участвали във възпитанието на децата им. Може да се предположи, че по примера на князете и други представители на руското благородничество от по-нисък ранг също се женят за половчанки.

                   Половското попълнение в „полка на Игор“

     Векове наред в Русия се култивира неприязън към половците, напълно сравнима с отношението към монголо-татарите. Един от най-ярките паметници на литературата, посветен на руско-половската борба, е „Слово о полку Игореве“. Само че в тази „неприязън“ се вписват зле всеизвестни факти. Първият брак на бащата на Игор, княза Святослав, бил с половчанка, която може би е и майка на главния герой на „Словото“. Синът на Игор – Владимир - участва с него през 1185 г. в неуспешен поход срещу половците и е заловен с баща си от половския хан Кончак. Игор избягал от плена. Но плененият му син се оженил за дъщерята на хана - Свобода. Те имали син, Изяслав.  Владимир и семейството му били благополучно освободени от плен и пуснати да си вървят у дома.

                                 Русь измъчвали самите руси

     Половците може и да са "измъчвали"  Русь, но често са го правили в съюз ... със самите руси. По роднински, така да се каже. По това време - а половците за пръв път се появяват на руските граници през 1050 г. - в Русь настъпил „разцветът“ на феодалната раздробеност. И още един въпрос: кой е мъчил русите повече - своите или чуждите. Князете постоянно воювали помежду си.

     За първи път половците били привлечени да участват в руските междуособици през 1076 г. от Владимир Мономах.

     Половците два пъти превземали Киев. И двата пъти под ръководството на руски князе. Първо, през 1169 г. те действали като част от армията на споменатия вече Андрей Боголюбски, син на половчанка, а след това, през 1203 г., като част от армията на Рюрик Ростиславович, женен за половчанка. Между другото, във второто нападение участва хан Кончак - същият, който победил полка на Игор. И той действал не сам, а заедно с новите си руски роднини на Игор - така наречените князе от рода Олеговичи (потомци на княз Олег Святославович, внук на Ярослав Мъдри).

                    В тези междуособици самият дявол ще си строши краката

     Между другото, четири години преди да победи „полка на Игор“, хан Кончак заедно с Игор участва в кампанията срещу князете Мономаховичи. И двамата охранявали преправата на Днепър, били нападнати и победени. В тази битка братът на Кончак загинал, а двамата му сина са пленени. Самият Кончак заедно с Игор се спасили по чудо. В една лодка!

     Така че половците са били част от „руския свят“. Подобно на много други номади. Думата „поганци“, с която те често са били наричани от руските хроники, съвсем не е била обидна. Защото редом с чуждите, лошите „поганци“ винаги имало и наши, добри. Например Киевска Рус е имала предани тюрки-съюзници, така наречените „черни клобуки“. Те са били самостоятелна част от армията и в политическия живот са играли не по -малка роля от болярите. Толкова важна роля, че в хрониките често се среща терминът "цялата руска земя и черните клобуки". Да, съставът на „черните калпаци“ включвал и печенегите, които Путин сравнява с коронавируса заедно с половците.

                                         Заедно срещу монголите

     Половци и руси воювали не само помежду си, но и с външни сили. Когато унгарската армия на крал Коломан нахлула в Прикарпатска Рус през 1099 г., тя била разбита от обединената руско-половска армия на княз Давид Игоревич (внук на Ярослав Мъдри) и хан Боняк, който три години по-рано палел и опустошавал околностите на Киев .

     През 1222 г. започнало монголското нашествие. По това време половците вече са били частично християнизирани. Двама от четирите известни ханове носели православни имена, а третият бил покръстен преди съвместната битка с русите срещу монголите.

     Монголските посланици уверявали руските князе, че целта им са само половците. Предложили им да не се намесват във войната. Но русите не предали „мъчителите“ си - половци и заедно с тях приели смъртта в битката при река Калка.

     Сред 12 -те загинали руски князе бил Изяслав Владимирович, внук на двамата герои от „Слово о полку Игореве“ - княз Игор и половският хан Кончак. Много символичен, написан от самия живот финал, който не е включен в това героично литературно произведение!

                         "Словото за похода на Игор" е написано от половец?

     В прочутия литературен паметник, написан в края на XII век на староруски език, има много т. нар. „тъмни“, непонятни места. През 1975 г. казахстанският поет и филолог Олжас Сулейменов публикува книгата-изследване „Аз и Я“ за „Слово о полку Игореве“, която веднага предизвика огромен скандал. Сулейменов доста убедително обясни редица от тези „тъмни места“ с помощта на тюркски (половски) думи и стигна до заключението, че авторът на „Словото“, както мнозина в Русь по онова време, е бил двуезичен. Тоест през XII век нашите предци са знаели не само руски, но и тюркски език. Но по-късните преводачи (като започнем от 18-ти век, когато е намерено „Словото за похода на Игор“) от староруски на руски вече не разбирали много от тюркските думи, пък и преписвачите на ръкописа през различните векове допускали грешки. Оттук и „тъмните места“, и изкривяването на смисъла. Изначално авторът на „Словото“ е бил настроен съвсем не срещу половците, а е осъдил похода на Игор срещу „своите“. Само че, ако всичко е било така, както го описва Сулейменов, ако тюркският език и самите половци са изиграли такава огромна роля в живота на Древна Русь, то самият автор на „Словото“ спокойно би могъл да е двуезичен половец.

     Тиражът на книгата на Сулейменов в СССР беше изтеглен от продажба, принудиха го да напише статия на разкаяние във вестника и много изследователи на „Слово о полку Игореве“, включително академик Дмитрий Лихачов, го осъдиха. Популярността на "Аз и Я" само нарасна от това. В някои тюркски републики на СССР оцелелите копия са се разменяли срещу лека кола.

                                  Половците спасявали християните

     Половците са направили много за християнските държави.

     През 1091 г. те (все същите ханове Боняк и Тугоркан) помогнали на Византия да победи печенегите.

     Благодарение на половците грузинският цар Давид Строителят спасил страната си от окупация от турците-селджуци. Той повикал половската орда да живее при него, оженил се за дъщерята на хана. И през 1121 г. с помощта на половците извоювал решителна победа над турците, която позволила да се възроди грузинската държава.

     През 1186 и 1190 г. половците спасили България от Византия. А през 1205 г. - и от войските на кръстоносците, участвали в IV Кръстоносен поход. Половците победили рицарите в битката при Адрианопол и пленили императора на Латинската империя Балдуин.


 

       Нека отново да запеят любимите ми славейчета. Почти година частта от концерта, в който участват, беше свалена от Ютуб. Сега вече е достъпен целият концерт, за мен той започва в 33-та мин. и 26-та секунда :).
      Златният състав на КешЮ - Жанар, Камшат, Айдана.
                            Произведено в Казахстан :).
 

 










Гласувай:
12



1. notfun - ...много интересен материал, крас, сега , го четох 2 х..
15.10.2021 19:37

ти си Пионер, в популярната История..многоо бързо..напредваш..
аз съм още на Нурутдинов..

няма спор, Велики сме, щом, въпреки всчико, сме се запазили, и размножили
по Целият Свят, и тази Експанзия, продължава..
Защото, Воина, е ВоИн, когато, е на Път !)


цитирай
2. dobrodan - Юле, аз пиша не за популярната история.
15.10.2021 19:54
Търся оная, забравената, отречената.....
Мога да кажа, че това, което подозирах, се потвърждава...
Половците са познати у нас като кумани.
Но...ние сме славяни :):):). Или...не съвсем?
Да разглеждаш историята на народите откъснато и само в ареала, който обитават днес....е върхът на научната глупост.
Книгата спокойно може да бъде учебно помагало по източноевропейска история.
Тия половци са балинците от Джагфара :):):), ако така е по-лесно.
Втората част от книгата касае Шумер. Кой би помислил, че думата "ребус" е думата "суб-йер", прочетена обратно?
Може би ще ти допадне :).
цитирай
3. blackpredator - хех,
15.10.2021 20:30
де са кипчаците
цитирай
4. notfun - двуезичен половец...това ми хареса!! кои са тези, красе..
15.10.2021 21:02


Тиражът на книгата на Сулейменов в СССР беше изтеглен от продажба, принудиха го да напише статия на разкаяние във вестника и много изследователи на „Слово о полку Игореве“, включително академик Дмитрий Лихачов, го осъдиха. Популярността на "Аз и Я" само нарасна от това. В някои тюркски републики на СССР оцелелите копия са се разменяли срещу лека кола.
цитирай
5. notfun - ...лапсус лингве) исках да кажа..любителска, нищо лошо, знаеш..
15.10.2021 21:03
dobrodan написа:
Търся оная, забравената, отречената.....
Мога да кажа, че това, което подозирах, се потвърждава...
Половците са познати у нас като кумани.
Но...ние сме славяни :):):). Или...не съвсем?
Да разглеждаш историята на народите откъснато и само в ареала, който обитават днес....е върхът на научната глупост.
Книгата спокойно може да бъде учебно помагало по източноевропейска история.
Тия половци са балинците от Джагфара :):):), ако така е по-лесно.
Втората част от книгата касае Шумер. Кой би помислил, че думата "ребус" е думата "суб-йер", прочетена обратно?
Може би ще ти допадне :).


...нямам търпение, с Огромна радост, чета..Открития!!

цитирай
6. dobrodan - Предаторе, в книгата има цяла статия за кипчаците :):):).
15.10.2021 21:23
Стига да ти се чете :). Например за Абу ал-Фараби.....
Цитирам по памет: през X век Европа е нямала нито един равностоен на него по значение учен.
После част от тях стават и мамелюци.
цитирай
7. notfun - многооо 'сффирки', за нищооо )) навърши, и ти 12 г!!
15.10.2021 21:54
blackpredator написа:
де са кипчаците



как си кръщават Китайците децата - в българските вицове..
и Хората ,са като вицовете : кой, тъп, кой смешен, кой , неразбран...)))
цитирай
8. dobrodan - Не бъди толкова остра спрямо хищника :).
15.10.2021 22:07
Той просто още не може да повярва на това, което вижда.
Не съм обещавал да е лесно :).
Може пък някой ден и да се случи.
цитирай
9. mt46 - https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2,_%D0%9E%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D1%81_%D0%9E%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%
15.10.2021 22:59
О своей концепции Сулейменов говорил: «Я впервые заявил, что „Слово о полку Игореве“ было написано для двуязычного читателя двуязычным автором. Допустим, русским, который владел и тюркскими языками. Значит, на Руси тогда существовал билингвизм. Я попытался это доказать, опираясь на данные многих древнерусских источников. В советской исторической науке считалось, что в русский язык за время половецкого и татаро-монгольского нашествия попало всего несколько тюркских слов, таких как аркан или кумыс. Я же говорил о НЕВИДИМЫХ тюркизмах, которые всегда считались русскими. Вот это и потрясло академиков. Я, как ни странно, оказался первым двуязычным читателем „Слова о полку Игореве“»[10]…

Книга вызвала характерные для того времени идеологические «проработки», основанные на советских политических обвинениях в «национализме», «пантюркизме», «методологических ошибках» и т. п. (книга была по указанию Суслова осуждена ЦК КП Казахстана в особом постановлении 1976 г. и изъята из продажи, библиотек, уничтожена, директор издательства Адольф Арцишевский уволен, автор попал в опалу и долго не издавался). Только обращение Кунаева к генеральному секретарю ЦК КПСС Брежневу помогло автору отделаться «строгим выговором», и разбирательство по книге на литературную тему из ЦК КПСС передали в Академию наук СССР. Запрет вызвал большой интерес к книге в тюркских республиках СССР[11], а затем и в постсоветское время. Перипетиям вокруг книги «Аз и Я» описал редактор издательства «Жалын» Г. Толмачев в «Повести об Олжасе» (2003), а режиссёр Аскар Бапишев снял документально-игровой фильм о судьбе книги — «Документ нечастного значения» (2005). В 2005 году, к 30-летию её выхода в свет, книга впервые вышла в России в издательстве «Грифон» при Российском фонде культуры, где председателем был Никита Михалков.[источник не указан 349 дней]

С другой стороны, построения Сулейменова вызвали и конкретную научную критику, без политических обвинений (слависты Д. С. Лихачев[12], Л. А. Дмитриев и О. В. Творогов и др.), где указывалось на любительский уровень этимологий и трактовок Сулейменова. Книга обсуждалась в Отделении литературы и языка АН СССР и была оценена отрицательно[13]. По словам Лихачёва, Сулейменов изначально исходит из фантастической концепции истории текста (а не делает её результатом исследования), даёт без ссылок безапелляционные неверные утверждения, связанные с историей, языком, палеографией, перепиской рукописей; предлагает тюркские прочтения для слов, хорошо известных в древнерусском языке, игнорирует существующую литературу о «Слове».

Наличие в «Слове о полку Игореве» целого ряда редких тюркских лексических элементов было известно и до Сулейменова, но поддержки со стороны профессиональных тюркологов, в том числе занимавшихся тюркизмами «Слова» (например, Н. А. Баскакова[14]), его работа также не встретила. По оценке Дмитриева и Творогова, «он создаёт новые слова, не считаясь с тем, известны ли они древнерусскому языку, создаёт новую грамматику, противоречащую грамматике древнерусского языка, новую палеографию, не подтверждаемую ни единым примером из рукописей — и все это для того, чтобы иметь возможность предложить новые прочтения в тексте „Слова“»[15].

В переизданиях книги уже в постсоветское время Сулейменов внёс незначительные поправки, но в общем остался при своём мнении. В частности, он оставил не находящие поддержки у профессиональных историков и филологов утверждения, согласно которым Игорь Святославич был сыном половчанки, по летописи Киев был основан хазарами, при переписке рукописей копировались кляксы, имена собственные сокращались произвольно и т. п.[источник не указан 349 дней]

Во второй части книги «Аз и Я» под названием «Шумер-наме» Сулейменов привёл 60 тюркизмов, представленных, с его точки зрения, в шумерских «глиняных книгах» (клинописных табличках). Позже его коллега и ученик из Азербайджана Айдын Мамедов довел число «тюрко-шумеризмов» до 800.[источник не указан 349 дней]
цитирай
10. mt46 - Е,
15.10.2021 23:12
не е гений... Има си хипотеза, която не е нещо повече от стотици подобни хипотези... :)
Но всеки има право да вярва в заблудите си... :)
цитирай
11. dobrodan - Здравей, Марине ;),
16.10.2021 11:08
за да разбереш защо го наричам гений, трябва да прочетеш книгата и най-вече втората част.
За да разбереш защо съм се смял с глас на руските прочити на "Слово о полку Игореве", трябва да прочетеш първата част.
Не е голяма, ако ти се занимава ;):):).
После можем да пообсъдим нещата.
Точно тия мастити учени, които е споменал в книгата си и е направил трактовките им на кьопоолу :):):), са изревали най-много :):):).
Няма да вадя цитати, читателят сам ще разбере кой е прав.

цитирай
12. mt46 - ...
16.10.2021 12:34
Нима не е ясно, че тюрколозите дърпат чергата към себе си? Следователно са пристрастни, необективни, манипулативни... А аз не не доверявам на подобни неща... Предпочитам да следвам логиката си и достиженията на утвърдената световна
наука... :)
цитирай
13. dobrodan - Виждаш ли :), ти самият току-що си призна,
16.10.2021 12:47
че си пристрастен :).
Добре, това приципно не е нещо лошо.
Лошо е, когато човек отказва да погледне и от другата страна.
Тогава вече обективността изчезва и остава запалянковщината :).
Имаме очи, за да четем и глави, за да мислим.
цитирай
14. pvdaskalov - * 1 *
21.10.2021 13:44
Признавам, че за първи път надниквам в тази материя. За оправдание споделям, че моите интереси са свъразани със средиземноморското култово строителство.
Написаното в постинга звучи последователно и убедително, но трябваше да има кратка справка с ползваната научна литература, защото всяко събитие, всяка дата, роднински връзки и прочие някъде са научно обосновани. В Уикипедия често се правят забележки за липсващи източници към някои твърдения.
Едно съм сигурен, че любител не може да поднесе толкова обстойно изследване, да изкаже компетентно мнение...
Пожелавам още успехи, Краси!
Пи е р
цитирай
15. dobrodan - Здравей, Пиер, добре дошъл :).
21.10.2021 13:54
Когато професионалистите-лингвисти (какъвто е случаят със "Слово о полку Игореве") са написали въпиющи глупости - не е шега, един поет-филолог благодарение на родните си два езика - руски и казахски - е направил каквото трябва.
Индоевропеистиката и особено индоевропейската лингвистика имат да решават много, много въпроси :).
Абсолютно невъзможно е да се разглеждат индоевропейските езици вън от контактите с носителите на тюркски език. Сулейменов дори не е разгледал подробно ситуацията или поне не го прави в тази книга.
Все пак е поднесъл предостатъчно материал, за да я забранят :):):).
Още ми е в главата сцената от "Словото" с княз Изяслав, лежащ с любимия си на кревата насред бойното поле, осеяно с трупове :):):):):).
Що за идиот би търсил готски деви през X-XI век насред Киевщината?
Как би могъл най-обикновен човек да знае по това време за антския крал Бооз, любезно прекръстен на славянина-ант Бож?!
Преводите на "Словото за похода на Игор" елегантно бяха заобикаляни по мое време.
Имало е защо.
Мисля, че тази книга ще ти бъде интересна.
Остава сам да си решиш.
Професионалисти :):):):):).
Разбираш ли, Пиер, ученият трябва да бъде максимално безпристрастен, дори и в хуманитарните дисциплини. Нещо, което е изключително неприсъщо на европеистиката във всяко едно отношение.
Потретвам: за мен Олжас е гениален. Досетил се е за неща, пропуснати преди неговия поглед да ги срещне и това е от хиляди години насам.......
Да работя по Аз и Я беше рядко удоволствие в живота ми :).
цитирай
16. hristiqnskaprosveta - Нищо не можете да направите...!
23.10.2021 15:32
Каквото и да правите - все сте от губещата страна. Хахахахаха! :D
цитирай
17. dobrodan - Колелото се върти, върти, върти ;):):):).....
23.10.2021 15:39
Първо, русите не са славяни. Това е лъжа и си го знаете.
Второ, винаги са ви управлявали тюрки. Това не е най-популярната част от "слйвяно-русскаята история" :):):):):).
Трето, ще стъпите в Проливите кога възкръсне Христос, тоест никога.
цитирай
18. starforlife - Пръцко и хищник?!
26.10.2021 21:34
Краси, няколко пъти вече казвам, че си от по-скорошните ми Читатели, но да те попитам:
Когато с Радо (getmans1) ебаваме Пръцко с едно "Тетевен", разбрал ли си вече какво се визира?
Защото половината блог знае (бяха принципни свидетели) и му се смее от тогава.
цитирай
19. dobrodan - Здрасти, Жоро, радвам се да наминеш:).
27.10.2021 12:19
Подочух за някаква неосъществена тетевенска вуду-рестлинг среща помежду ви,
като единият не се явил....
Пиша "хищник" защото така се е нарекъл :).
цитирай
20. barneba - Малко е дълго та ще се върна за допрочитане.
27.10.2021 15:47
Но поздравявам всеки опит да се напише нещо смислено особено когато се окаже и полезно.
цитирай
21. dobrodan - Здравей, barneba, сметнах, че статията от Чертинов ще бъде най-подходящото
27.10.2021 16:14
представяне на тази книга.
Тя обаче представя само първата й част:).
Втората е, поне според мен, още по-интересна.
Мисля, че дунавските българи имаме най-малкото косвено касателство относно събитията, описани и разгледани от Олжас.
Обичам да намирам неща, които ги няма не само в учебниците :).
Благодаря ти!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: dobrodan
Категория: История
Прочетен: 1043854
Постинги: 381
Коментари: 4984
Гласове: 4143
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031