Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.08.2014 22:57 - Актрисата Невена Буюклиева: СЛОВО ЗА ПРЕНАСЯНЕ НА КОСТИТЕ НА ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ
Автор: slavimirgenchev1953 Категория: Поезия   
Прочетен: 2041 Коментари: 0 Гласове:
47


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

image

 

ОСНОВАВАНЕ НА КРЪЖОКА "ЖИВО СЛОВО" В това време курсовете при Вера В. Пушкарьова бяха почти приключени, но имахме свободни занимания и тя предложи тези ученици, които завършиха при нея курсовете с добър успех, а не са артисти, за да не забравят всичко, да основем един рецитаторски кръжец, който нарекохме "Живо слово".
В този кръжец приготвяхме вечери, посветени на отделни автори или отделни теми. Първите ни четения и изпълнения бяха пред наши роднини и близки. Така поставихме началото на кръжеца "Живо слово" през 1924 г. (Следователно тази година се навършват 90 години от основаването му - б.м.)
Първата вечер бе посветена на нежния поет Димчо Дебелянов. Неговите стихове се разучаваха не в часовете при Вера Пушкарьов, а в отделни часове. Така ние се събирахме вечер у някой от членовете на "Живо слово", там идваше и Вера Пушкарьова и работехме. Отначало системата беше такава, че всяко стихотворение учехме заедно и който го каже най-хубаво, той ще го изпълнява и пред публика.
Най-после подготвени, дадохме нашата вечер на 11 ноември 1926 година  (тази дата се счита за "рождена дата" на кръжеца) в салона на д-р Лонг на ул. "Раковски", срещу кафене "Опера". Салонът беше препълнен и беше малък да побере всички, които искаха да чуят стихотворенията на Димчо Дебелянов. Четенето мина при голямо въодушевление и критиките също ни похвалиха. Нашите първи стъпки бяха посрещнати добре...ред членовете на "Живо слово" имаше много голям ентусиазъм и когато посърахме малко пари, на едно наше събрание обсъдихме въпроса къде да ги вложим. Литераторката Тодора Арабаджиева, член на "Живо слово", беше чела във вестника, а и ние също бяхме прочели, че гробът на поета Димчо Дебелянов е заличен. Гробът се намира в Демир Хисар до черквата, кръстът е махнат, земята заравнена. Трябваше да се избърза, докато са живи неговите съвременници и близки, за да се открие гробът му. Тодора Абаджиева предложи нашият кръжец да открие гроба на Димчо Дебелянов, да пренесе костите му в България и да го погребе в родното му място Копривщица. Всички с голяма радост приехме това предложение.
СЛОВО ЗА ПРЕНАСЯНЕ НА КОСТИТЕ НА ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ
Прекрасните песни на Димчо Дебелянов са очаровали не само нас. Неговите стихотворения, из които блика сърдечна топлота и искреност, не се забравят лесно. Те са на устата на всекиго, който обича поезията и цени това, що ни оставят нашите духовни водачи. А такива ценители у нас има вече много. Ние, членовете на кръжеца "Живо слово", обичаме Димчо и живеем с трепетите на неговата "странна, разнолика и нестройна душа".
Преди 8 години - на 2 октомври 1926 г., се навършиха 10 години от смъртта на Димчо Дебелянов. Ние решихме да почетем паметта му, като изнесем една вечер, посветена на неговата поезия. Това бе първото излизане на "Живо слово" пред публика. Дотогава ние уреждахме четения пред наши близки, поканени слушатели. Пред широката публика не бяхме се показвали. Дебютирахме със стихотворенията на Димчо Дебелянов. Неговото име, станало скъпо и свидно на много млади сърца, събра в салона "Д-р Лонг" неговите почитатели. Салонът беше много малък да побере всички, които искаха да чуят стихотворенията му. Четенето мина при голямо въодушевление. Нашите първи стъпки бяха посрещнати добре. Ние добихме смелост, защото видяхме, че идеята да работим за разпространението на живото, художествено слово и да събуждаме любом към българското поетично творчество има поддръжници. Особено младите са жадни за изкуство. Ние заработихме с още по-голямо въодушевление.
Не след дълго след нашата Димчова вечер проникна във вестниците съобкщението, че гробът на Димчо Дебелянов в Демир Хисар (Гърция) бил заличен. Простият дървен кръст с името на поета бил махнат и хвърлен. Писателят Димитър Шишманов в една бележка във в. "Слово" даде идеята да се издири гробът му, докато има още хора, които помнят мястото, и да се пренесат костите на поета в България.
Ние се хванахме за тази мисъл (както вече се каза по-горе - по предложение на Тодора Абаджиева - б.м.) и решихме да я осъществим.

(Следва)

http://slavimirgenchev.info/?p=13194 http://slavimirgenchev.info/?p=13201

http://slavimirgenchev.info/?p=13211



 




Гласувай:
47



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: slavimirgenchev1953
Категория: Поезия
Прочетен: 5605780
Постинги: 1439
Коментари: 15766
Гласове: 52265
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930